Rodzaje opakowań kosmetycznych

Opakowania są nieodłączną częścią kosmetycznego produktu. Nie tylko pełnią funkcję ochronną, ale też marketingową. Niejednokrotnie wpływają na ostateczną decyzję zakupową, odpowiadając tym samym za część pozycjonowania marki na rynku kosmetycznym. Idealne opakowanie zachęci konsumenta po sięgnięcie po produkt, a w dalszym etapie utwierdzi o funkcjonalności i przyjazności podczas użytkowania z kosmetyku. Producent wybierający opakowanie do swojego produktu powinien pamiętać również o standardach bezpieczeństwa, jakie musi ono spełniać. 

Wymagane normy bezpieczeństwa

Opakowania kosmetyków muszą być wykonane z materiałów bezpiecznych dla zdrowia. Skład surowcowy szkła i tworzyw sztucznych powinien być stabilny i wraz z użytkowaniem kosmetyku, nie mogą emitować szkodliwych i niebezpiecznych substancji. Regulacje dotyczące czystości składu opakowań i możliwych śladowych ilości zanieczyszczeń, ujęto w m.in. w I Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009. Dokument porusza również kwestie dotyczące wymogów badań laboratoryjnych opakowań kosmetycznych. W rozporządzeniu zawarto ponadto informacje o odpowiedzialności za bezpieczeństwo opakowań, która leży po stronie producenta. Uzupełnieniem wymaganych norm jest Rozporządzenie GMP (WE) nr 2023/2006 dotyczące Dobrych Praktyk Wytwarzania. 

Rodzaje i przeznaczenie opakowań kosmetycznych

  • Słoiczki – najpopularniejsze i najczęściej wybierane opakowania kosmetyków. Ich zaletą jest przede wszystkim łatwość wydobywania produktu i możliwość wykorzystania kosmetyku do końca. Opakowanie typu słoik może być wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego. Dostępne są różne pojemności słoików: 15ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml. Opakowania idealnie sprawdzą się do kremów, balsamów, maseł.
  • Butelki – opakowania nadające się do przechowywania kosmetyków płynnych i półpłynnych. Ich atutem są różnorodne zamknięcia typu nakrętka, pompka, atomizer i pipeta. Butelki mogą być wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego. Dostępne są różne pojemności butelek – minimalna wynosi 10 ml, maksymalna 2 litry.
  • Tubki – opakowania przeznaczone do przechowywania kosmetyków kremowych i półpłynnych. Elastyczność materiału, z którego są wykonane pozwala na łatwe wydobycie kosmetyku i zużycie go do końca. Minimalna pojemność tubek wynosi 10 ml.
  • Opakowania typu airless – to opakowania nowej generacji, których działanie opiera się na mechanizmie pompki i tłoka, wypychających zawartość do góry. Atutem rozwiązania jest szczelność, ograniczenie dostępu tlenu i bakterii, co jest ważne szczególnie w przypadku kosmetyków, których składy oparto na dużej zawartości składników aktywnych pochodzenia naturalnego. Opakowania airless wytwarzane są ze szkła lub tworzyw sztucznych. Minimalna pojemność wynosi 15 ml. 

Bibliografia

  1. Diaczek A.M., Gardu W., Ekologiczne opakowania w przemyśle kosmetycznym – trend czy realny wzrost świadomości konsumentów? „Ekonomika i Organizacja Logistyki” 2019
  2. Jakubowska-Stokowska J., Eris I., Rola testów kompatybilności opakowań podczas wdrażania kosmetyków, „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 2012
  3. Taranko T., Rola opakowania w komunikacji marki na rynku kosmetyków, „Marketing i rynek”2014
  4. Samsonowska K., Bezpieczeństwo opakowań z tworzyw sztucznych przeznaczonych na produkty kosmetyczne, „Opakowanie” 2018
  5. Lisowska-Kręcik A., Wpływ opakowań na bezpieczeństwo produktów kosmetycznych, „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *