Certyfikaty na kosmetykach naturalnych

Kosmetyki naturalne to szczególny rodzaj produktów, który ostatnimi czasy przeżywa swoisty boom i odrodzenie. Konsumentom kojarzą się z bezpieczeństwem, czystością i brakiem tzw. ulepszaczy. Dla wielu użytkowników są poniekąd drogą na skróty, pozwalającą na pominięcie studiowania składu wybranego produktu. Na rynku możemy jednak znaleźć kosmetyki z prostym, roślinnym składem, jednak nie tytułujące się żadnym certyfikatem. Czym właściwie są kosmetyki naturalne i jaką wartość mają certyfikaty?

Kosmetyk naturalny, czyli jaki?

Prawo polskie i UE do tej pory nie uregulowało definicji określającej czym właściwie jest kosmetyk naturalny i jakie normy powinien spełniać, co sprawia, że w praktyce nazwać nim można każdy produkt. Dzięki istnieniu luki prawnej, wiele kosmetyków firmowanych jako „naturalne” w rzeczywistości są jedynie zabiegiem marketingowym. Co więcej, każdy kraj europejski definicję kosmetyków naturalnych traktuje w inny dla siebie sposób. W celu wyłuskania produktów, których składy rzeczywiście w większości stanowią surowce naturalne, wiele krajów podjęło inicjatywę stworzenia certyfikatów. Mają one na celu wskazanie wartościowych produktów, w których ponad 90% składu stanowią surowce naturalne, pochodzące z ekologicznych upraw.

cosmetic

Rodzaje certyfikatów i ich znaczenie 

  • ECOCERT – najpopularniejszy i cieszący się największym zaufaniem konsumentów, certyfikat umieszczany na kosmetykach z ekologicznym składem. Jest przyznawany produktom, których formułę w 95% tworzą surowce pochodzenia naturalnego, a 50% z nich posiada certyfikat organiczny. Certyfikat ECOCERT nie dopuszcza stosowania w produktach syntetycznych tłuszczy, silikonów, olejów, parabenów, emulgatorów i składników genetycznie modyfikowanych pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego.
  • NaTrue – certyfikat wydawany przez Europejskie Ugrupowanie Interesów Producentów Kosmetyków Naturalnych i Organicznych NaTrue. Stowarzyszenie przyznaje certyfikację trzypoziomową, która określa rodzaj produktu jako naturalny, naturalno-organiczny i organiczny. Certyfikat wyklucza stosowanie w kosmetykach silikonów, PEG-ów, parabenów, syntetycznych substancji barwiących i zapachowych oraz surowców ropopochodnych.
  • Soil Association – brytyjski certyfikat dzielący kosmetyki na organiczne (95% składników pochodzenia naturalnego) i naturalne (70% składników pochodzenia naturalnego). Składy kosmetyków powinny być wolne od parabenów, sztucznych aromatów, konserwantów i detergentów.
  • BDIH – niemiecki certyfikat przyznawany kosmetykom o czystym biologicznym składzie, który tworzą oleje roślinne, woski, ekstrakty ziołowe, oleje eteryczne i naturalne substancje zapachowe. Warunkiem przyznania certyfikatu jest ekologiczne pochodzenie użytych surowców. BDIH dopuszcza stosowanie mineralnych surowców i soli nieorganicznych, pod warunkiem, że ich pozyskanie nie miało negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
  • COSMEBIO – francuski certyfikat jakości, będący potwierdzeniem, że 95% formuły kosmetyku ma pochodzenie naturalne. Certyfikat dopuszcza użycie w produkcji surowców nienaturalnych, pod warunkiem, że ich pozyskanie nie miało szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. COSMEBIO wyklucza natomiast stosowanie w kosmetykach syntetycznych barwników, zapachów, konserwantów i surowców genetycznie modyfikowanych.
  • ICEA – włoski certyfikat przyznawany kosmetykom, których formuła jest w 100% wegańska, a opakowania wykonane z surowców ekologicznych i nadających się do recyklingu. Ponadto składniki pozyskane do produkcji kosmetyku, muszą pochodzić z certyfikowanych ekologicznych upraw. ICEA jest jednym z najbardziej surowych systemów certyfikacji, bowiem odnosi się również do samego procesu produkcji, który muszą cechować warunki sterylne i zachowana powinna być zasada poszanowania ludzkiej pracy i środowiska naturalnego.
  • COSMOS – certyfikat założony z inicjatywy ECOCERT, BDIH, COSMEBIO, Soil Association, Biofirum i ICEA, mający na celu ujednolicenie standardów dotyczących certyfikacji kosmetyków naturalnych i organicznych. Przyznawany jest produktom, w których surowce syntetyczne nie przekraczają 5% zawartości.

Wszystkie wymienione certyfikaty sprzeciwiają się ponadto przeprowadzaniu testów na zwierzętach. 

Bibliografia

  1. Bojarowicz H., Fronczak P., Krysiński J., Czy kosmetyki mogą nie zawierać konserwantów? „Hygeia Public Health” 2018
  2. Pawlik A., Niewęgłowska-Wilk M., Kalicińska J., Śpiewak R., kosmetyki „naturalne”, „biologiczne” i „ekologiczne”. Gwarancja bezpieczeństwa czy marketing? „Kosmetologia Estetyczna” 2017
  3. Sułek M. W., Mirkowska B., Kalicka A., Kosmetyki certyfikowane naturalne i organiczne – obowiązujące standardy, „Towaroznawcze Problemy Jakości” 2015
  4. Płoska R., Testowanie na zwierzętach jako etyczny problem procesów innowacyjnych w branży kosmetycznej, „Zarządzanie i Finanse” 2018
  5. Kowalska-Wochna E., Ekokosmetyki, „Działkowiec” 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *